تبلیغات
اوقات بی كاری در ... - زور همه چیز است!
اوقات بی كاری در ...

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زور همه چیز است!

عضو آكادمی ملی فرانسه یعنی همان پیر آمده ژوبر پیش گفته در باره اوضاع 200 سال پیش ایران نكاتی دارد كه با كمال تعجب تدوامی تاریخی یافته است و این تعجب ، تاسف انگیز است ، نه صرفا به دلیل راستی تلخكامانه اش ، بلكه از آن روی كه نشان از ركود و خمودگی ملتی بزرگ را با خود همراه دارد .
هرچند من در برخی از گفته های این فرانسوی با وی همراه نیستم ( همچون بیگانگی ایرانیان از معنا و مفهوم آزادی ) اما با امانت داری سخنش را نقل و به بوته نقد می سپارم.
به باور من این جمله نهایی وی  " و زور همه چیز است " از آن روی راست است كه بیانگر یك اصل تكوینی و جامعه شناسانه برآمده از تاریخ است ! كه من ترجیح می دهم آنرا اینگونه بنویسم :

" در كشوری كه قانون نباشد زور همه چیز است "

و این اصل شاه كلید عقب ماندگی و انحطاط  پایدارایران است انحطاطی همه جانبه و فراگیر از اجتماع و اقتصاد و سیاست گرفته تا باورهای همگانی و اخلاق عمومی ؛ می شود با ژوبر همراه شد و سستی و بی قیدی عمومی و سكون و ایستائی منجر به عقب ماندگی را معلولش شمرد ، وضعیتی كه سرانجامش تقدیر گرائی منفی و سپردن همه چیز به مشیت آسمانی است ، همان كه زورمداران سخت تبلیغش می كنند و ماسخت تنقیدش می نمائیم.چون انسان آنقدر توان و صلاحیت دارد كه با هم اندیشی و تلاش گروهی و بهره مندی از دانش و تجارب دیگر آدمیان كارش را به سامان برساند و راحت خلق و رضایت خالق را بدست آورد.

ژوبر می نویسد كه شاه :

  " همه اتباع خود را به چشم بندگانش می بیند و املاك آنان را چون تاراجی میداند كه می تواند مال خود بشناسد . از اینجاست كه سستی و بی قیدی عمومی پدید می آید كه همه قدرت روانی را به نوعی نابود می سازد . ایرانیان معتقدند كه داوری جز خواست شاه قاعده و قانونی ندارد ، سر را زیر یوغ او می آورند و حتی درك نمی كنند كه می شود خود را ازاین قید رها ساخت ، آنان برای فرمانبرداری یا تغییر ارباب حاضرند كه بجنگند ولی برای آزادی ، آن كلمه ایی كه به هیچ وجه معادلی در زبانشان ندارند نمی جنگند . آنان بی شرمانه از كسی كه به ایشان زور می گوید تملق میگویند و همیشه این پند بی زار كننده را كه در زبانشان بصورت ضرب المثلی در آمده به كار می بندند كه می گوید دستی ر ا كه نمی توانی ببری ببوس ، به چشم آنان حق معنا ندارد و زور همه چیز است "  (مسافرت در ارمنستان و ایران ، پ.آمده ژوبر ، ترجمه علیقلی اعتماد مقدم ، انتشارات بنیاد فرهنگ ایران ،1347 ، تهران ، ص 247 )

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : saeed

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان